Saturday, November 20, 2010
Quantum Fantay - 2009 - Kaleidothrope
Visszatér a blog, remélhetőleg hosszabb távon. Az Ozric koncert biztos adott egy löketet ahhoz, hogy érdemes spacerockot ajánlani :) Ez a post viszont kicsit rendhagyó lesz (már ha lehet rendhagyóságról beszélni 3 post után), mivel eddig szerintem nagyon kiváló lemezek kerültek fel, a mostani sem rossz, de már van érdemi kritizálni való rajta. Először is a srácokról: képzett belga zenészek, nagy Ozric rajongással. Ezzel nem is lenne baj, de a régebbi albumaik valahogy egy próbálkozó tribute-banda hangulatát hozzák, nagyon a "mesterre" akarnak hasonlítani, az egyéni elképzeléseket plasztikszerűen vitték bele a sodrásba. Négynegyedes basslineok, Ozric-jellegű elektronika, de bele nem illő dinóprogrockos orgonálások, szintivonalak (van némely krimizene ami remek volt a '80-as években, de ez nem válik olyanná), túl radikális váltások. A Kaleidothrope viszont kezd már valamennyire kiforrott lenni, a dob még mindig nem túl komplex, de a sodrások jóval megfontoltabban vannak egymásba építve, és nem válik zavaróvá sem az italo-disco hangulatot hozó lézershow riffek fel-fel tünögetése.
Ilyenkor egész modoros lenne azt írni, hogy a zenekar előtt nagy jövő áll, ha megtalálják a sound-jukat, de nem mondom, mert a nemzetközi színtérbe már így is kezdenek beépülni, haladásuk pedig egyértelmű, s az utánpótlás is fontos.
- Pete Mush / szintik
- Jaro / basszus
- Charles Sla / furulya
- Gino Bartolini / dobok
- Dario Frodo / gitár
Értékelés: 6/10
Itt egy link a címadó számhoz
Thursday, June 10, 2010
Blandbladen
Üdv,
Nagyon sajnálom, hogy mindenféle vizsgázgatás és tanulgatás mellett nem tudom olyan ütemben frissíteni a blogot, mint amennyire szeretném. Bízom benne, hogy ez változni fog, és tényleg párnaponta lehet valami érdekfeszítőbb leírást találni majd itt.
Most egy energiatakarékos-ajánló posztot teszek csak ki.
Viszont kaptok letöltő linket, ugyanis a banda első release ingyenes saját kiadvány.
A svéd, malmöi Blandbladen formáció rendkívül ígéretes csemege azok számára, akik szeretik a nem annyira folyós, hanem inkább történős-leades szpészrokkot. Van saját hangjuk, nem Ozricosodik vagy Hidriásodik el, és külön érdekesség, hogy a szintis srác a legkíválóbb dark forest psytrancet játszó Derango Olája. Még Fender Rhodes is van, bizony.
Blandbladen - 2002 - I Grevens Tid - ide kattintva letölthetitek
Myspace
Értékelés: 8.5/10
Wednesday, June 2, 2010
Sunday, May 9, 2010
Kingston Wall I, II, III
Ha az első poszt egy skandináv bandáról szólt, maradjunk is azon a tájon. Talán stílszerűbb lett volna velük indítani a blogot, de sebaj. Kivételesen nem egy lemezről lesz most szó, hanem kapásból háromról. A finn Kingston Wall a modern spacerock történelem egyik legkiemelkedőbb megnyilvánulása. 1987-ben alakultak, rögtön belecsaptak a lecsóba.
A kezdetekben leginkább Hendrixhez és a Pink Floyd-hoz nyúltak vissza egy kis inspirációért. Ha az ember elkezd Kingston Wall-t hallgatni, majd eljut a harmadik lemez végére is, és közben esetleg a szövegeket is éberen végigfüleli, rájön, hogy itt bizony nagyon komolyan összefüggnek a dolgok. A három lemez egyben egy trilógia, szól a szokásos emberi szűrők-falak-egó (Wall) témákról, van ezotéria, skandináv őstörténet, szerelem, szimpla tripsztorik - egyszóval real psychedelic. A lemezek között mindenféle összefogó, átjáró kis híd is található, pl. gyakori a visszautalás dalszövegeken belül az előző albumokon található trackcímekre, mintegy ismétlés gyanánt, hogy miről is van éppen szó.
Az együttes napjainkban már nem aktív, ugyanis a gitáros/énekes Petri 1995-ben egy indiai kiruccanás után öngyilkos lett. Sokan a Trilogy albumon található "For all mankind" c. számot tartják búcsúüzenetének.
albumok
Kingston Wall - I (1992)
Kingston Wall - II (1993)
Kingston Wall - III Tri-Logy (1994)
egyéb:
Kingston Wall - Freakout Remixes (2000)
Tagok:
Petri Walli (ének, gitár)
Jukka Jylli (basszgitár)
Sami Kuoppamäki (dobok)
Értékelés: 9/10
Wednesday, May 5, 2010
The Spacious Mind - 1999 - Mind Of A Brother
Egy lassan húsz éves svéd zenekar '99-ben megjelent albumával nyitom meg a blogot. A jelenleg négytagú együttes tipikus skandináv hipnotikus-jammelős zenélgetéssel (lsd. Hidria Spacefolk, Øresund Space Collective -róluk is lesz post) kezdte az ipart, szépen kialakítgatva magának az egyéni stílusát, ami szerintem a Mind Of A Brother c. albumon teljesedik ki. Már az első, közel negyedórás tracken tettenérhetők a különböző inspirációk. Ha terekről van szó, kapunk itt Floydos ambienciákat, zúzásban néhol leveri a Hawkwindet, ha nyugi kell, bejön egy kis acid-folk. Ennek ellenére teljesen egységes a zene, nem akar semmin túlmutatni, nem kapunk prüntyögés, vagy éppen gitár-túladagolást.
The Spacious Mind - The Mind Of A Brother (1999)
74 min
1. The Prophet Am I
2. House in the Country
3. Interplanetarian Love Machine pt III
4. The Closer You Get to the Sun
5. Outlaw Mutation Boogie
Tagok:
- Jens Unosson (szintetizátor, programming)
- Henrik Oja (gitár, vokál)
- Thomas Brännström (gitár, vokál, metallophone)
- David Johansson (dobok)
Értékelés: 8/10
1st
Ez a blog elsősorban (egyelőre) tematikus szelekció nélkül párnaponta jelentkezik majd egy-egy lemezajánlóval, stílusilag leginkább space rockkal fog foglalkozni, de persze lesznek kivételek. Leginkább olyan bandákat fogtok itt találni, akik csak saját országukban ismertek az underground határán, pedig megérdemlik a szélesebb ismertséget. Linkek az albumokhoz nem lesznek, de annyit elárulhatok, hogy általában az album neve és a rapidshare szó google kombinációjával igen könnyen találhatóak letöltések. Ha tetszik egy előadó, támogasd! :)
eng:
This blog is primarily dedicated to psychedelic and space rock music. You will find a rare selection of bands here, who are often known only in their own country's underground scene, but they should get more attention to a wider audience. I will not post direct download links, but you can easily find some with combining the album's name with a rapidshare/megaupload/etc. tag in google.